W dniach 18 i 19 września 2018 roku klasy 4d i 3d Technikum Weterynarii pod opieką 2 nauczycieli: p. Anny Olszewskiej i p. Aleksandry Nikolajdu-Skrzypczak wzięły udział w wycieczce zawodowej do Pawłowic, które znajdują się niespełna kilka kilometrów od Wrocławia. Program wycieczki obejmował zajęcia teoretyczne i praktyczne związane z kierunkiem kształcenia klas,na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu na bloku weterynaryjnym. Całe przedsięwzięcie związane było z realizowanym projektem „Mam zawód, mam szansę”.
Uczniowie szkoły po przyjeździe na miejsce mieli chwilę przerwy, podczas której dostali niezbędne materiały, a następnie podzieleni na dwie klasy rozpoczęli warsztaty. Pierwszym przystankiem klasy 4D była sala wykładowa w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich. Tegoroczni maturzyści poznali metody sztucznego zapładniania, a także korzyści jak i wady współczesnej hodowli zwierząt towarzyszących, gospodarskich oraz dzikich, zagrożonych wyginięciem. Poruszane były również tematy krzyżowania i klonowania zwierząt, które cieszyły się największym zainteresowaniem słuchaczy.
Następnie rozpoczęły się długo wyczekiwane zajęcia praktyczne. Wyposażeni w fartuchy, weszliśmy do laboratorium andrologicznego, gdzie czekał już na nas materiał badawczy. Uczyliśmy się oceny mikroskopowej i makroskopowej nasienia różnych gatunków zwierząt. Mogliśmy oglądać pod mikroskopem min. plemniki wielbłąda, myszy, kota, świnki morskiej, szynszyli. Kolejnym zadaniem była obserwacja pobierania nasienia od psa, jego badanie i mrożenie w ciekłym azocie w postaci kulek. Każdy z uczniów „bawił się” tworząc małe kuleczki. Drugim tematem zajęć w laboratorium, po przerwie na obiad, było in-vitro. Pozyskiwaliśmy oocyty psa i kota z izolowanych jajników, a następnie obserwowaliśmy jak dochodzi do zapłodnienia in-vitro na jednym z uczelnianych filmików.
Po zajęciach w laboratorium zostaliśmy oprowadzeni po terenie kampusu i zapoznaliśmy się z uczelnianymi zwierzętami.
Kolejnym przystankiem wycieczki była Galeria Dominikańska, a w niej seans filmowy. Cała grupa wybrała się na film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, opowiadający o polskich asach przestworzy, broniących Anglii podczas II wojny światowej.
Przyjazd i kolacja w Pawłowicach zakończyła interesujący i intensywny pierwszy dzień wycieczki.
Nazajutrz, po śniadaniu i przyjeździe na Uniwersytet, znów podzieleni na dwie klasy rozpoczęliśmy kolejne zajęcia praktyczne. Każdy z uczniów, odziany w fartuchy wykonywał badanie USG Beagle’a, po czym ćwiczyliśmy wykonywanie biopsji na wątrobie drobiowej. Następnie wykonywaliśmy badanie endoskopowe na modelu psiego żołądka skonstruowanego z kartonu.
Po udanej wycieczce wszyscy uczestnicy powrócili do domu. Pobyt na uczelni dostarczył nam wielu wrażeń, wzbogacił naszą wiedzę oraz rozwinął zawodowe umiejętności, dzięki temu mieliśmy okazję połączyć teorię z praktyką.
Natalia Rząsa i Aleksandra Rzetelska
Kl. 4dTW