Dzień Otwartych Drzwi w PZS Nr 1 w Krzyżowicach

Dzień Otwartych Drzwi w PZS Nr 1 w Krzyżowicach, czyli co nasi uczniowie potrafią skonstruować, co obsługiwać i badać, nie straszna im też tarantula  i skorpion, a „słodki buziak od kociaka” to nie to, co myślicie.

Za nami kolejny, pełen atrakcji, nauki i zabawy dzień, na który zaprosiliśmy uczniów z innych szkół.  Nasza szkoła szeroko otworzyła swoje pałacowe drzwi.

Niektórzy przyjechali po raz pierwszy, a dla innych, to kolejna wizyta w naszej szkole przed podjęciem decyzji w ostatniej klasie gimnazjum, czy klasie ósmej na rok przyszły. Byli więc uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z nauczycielami, z rodzicami, a czasem z babcią lub dziadkiem.

Już od rana działał Punkt informacyjno-rekrutacyjny. Pani Monika Śliwińska i p. Magdalena Walicka – Klimiuk oraz uczniowie klasy 2bTDW i 3dTW pracujący w punkcie, udzielali wszelkich informacji dotyczących kierunków kształcenia, procesu rekrutacyjnego, historii szkoły i projektów realizowanych w szkole. Zainteresowani uczniowie gimnazjów oraz ich rodzice, po zasięgnięciu informacji, zwiedzali szkołę, internat, stajnię i inne szkolne obiekty. Większość odwiedzających nas gimnazjalistów przybyła z rejonu Dolnego Śląska  i miasta Wrocław, ale byli również obecni uczniowie z bardziej odległych miejscowości, np. z Kalisza. Wielu przybyłych pytało o praktyki zagraniczne uczniów naszej szkoły, o których słyszeli. Miłym zaskoczeniem dla odwiedzających była również informacja o rozmaitych kursach, np. baristy, barmana, kursie  florystycznym, organizowanych dla uczniów naszej szkoły.

W punkcie informacyjno-rekrutacyjnym zainteresowani mogli pobrać ulotki  na temat kierunków kształcenia oraz zasięgnąć informacji o transporcie do szkoły z terenu Powiatu Wrocławskiego i miasta Wrocław.

Po otrzymaniu mapki i planu dnia,  goście przemieścili się nad Jezioro Genezaret, nad którym nasi uczniowie, nauczyciele i sympatycy, jak każdego roku, pod kierunkiem p. katechetki Elżbiety Gajdy odtworzyli spotkanie ze Zmartwychwstałym. Oprawą była piękna wiosenna zieleń, a dramaturgii zjawienia się Zmartwychwstałego towarzyszyła zmarszczona toń wody, blask słońca i wspaniała muzyka.

„Na żywo” śpiewała p. Monika Węgłowska,  na co dzień nasza sekretarka oraz p. Wioletta Ostrowska – mama ucznia. Ks. Ireneusz Alczyk, dziekan dekanatu Wrocław Krzyki,  oznajmił publicznie, że jest fanem tego Misterium. Obecna p. redaktor Gościa Niedzielnego, Agata Combik zrobiła piękną fotorelację z tego wydarzenia   i umieściła na portalu tygodnika. Przy okazji zrobiła wywiad z naszymi uczniami, odtwórcami ról w Misterium, ale też pasjonatami Zumby i Teatru Ognia, czy wolontariuszy, wśród nich z Magdą Sulmińską,  laureatką nagrody Pramerica.

Aby wszystko było dobrze słyszane zadbał, jak zwykle profesjonalnie, akustyk KOK  p. Tadeusz Naróg. Dziękujemy także p. Dariuszowi Jędrzejczakowi za przygotowanie specjalnego pieczywa oraz p. Jastrzębskiemu za wypożyczenie łódki.

Dziękujemy  również Paniom ze szkolnej stołówki oraz p. Czesławowi Czerwcowi, p. Piotrowi Roli i p. Stanisławowi Ordzie za pomoc techniczną i logistyczną.

Bezpośrednio po Misterium rozdano nagrody laureatom Międzyszkolnego Konkursu                         „ Wielkanocna Pisanka”. Pani Zofia Kowalczyk, przewodnicząca Jury wygłosiła słowa uznania dla autorów prac i ich opiekunów.

A oto oni:

W kategorii  szkół podstawowych:

  1. miejsce Barbara Łukasik
  2. miejsce Julia Wsułek
  3. miejsce Maja Tołkacz

 Wyróżnienia otrzymali: Natalia Wrona, Dawid Wójcik, Roksana Czech i Dominika Binczak

W kategorii szkół gimnazjalnych:

1.miejsce Jan Mikosz

2 .miejsce Martyna Grzegorczyk

  1. miejsce Wojciech Kraska

Wyróżnienia otrzymali: Kacper Kuczek, Aleksandra Misek, Martyna Czyczerska, Katarzyna Żurawel.

Pani Magdalena Zyder pogratulowała laureatom i ich opiekunom oraz wręczyła nagrody. Pisanki można było podziwiać na wystawie, a szczególną jej ozdobą, poza konkursem, była olbrzymia pisanka Nicoli Jastrzębskiej w ramach  „matematycznych potyczek”  ze szkoły podstawowej z Tyńca Małego.

W pracowni hotelarskiej odbył się konkurs na pięknie nakryty stół pt. „Wkrótce majówka – ważki, motylki, radość”. Do konkursu przystąpiło 6 zespołów  dwuosobowych, z klas od pierwszych do trzecich, reprezentowanych głównie przez zawód hotelarza i logistyka.

Wszystkie przygotowane stoły  tematycznie nawiązywały do nadchodzącej majówki. Dekoracje były przemyślane, bogate, wiosenne, kolorowe, nie zabrakło motylków i ważek w bukietach , na talerzach lub obrusach.

Jury w składzie – Pani Edyta Manaj,  Marta Miśta i  Hanna Przybyszewska przyznały punkty za „stoły” i ustaliły kolejność miejsc konkursowych.

I miejsce zajęły uczennice z klasy 3c – Zuzanna Lejza, Jagoda Szewczyk.

II miejsce przypadło klasie 2a – Ani Kozielewskiej i Wiktorii Gajowiak.

III miejsce zdobyła grupa z klasy 1a – Klaudia Żygadło i Emilia Gniado.

Wszyscy finaliści, z rąk Pani Dyrektor, otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostałe osoby podziękowania za udział.

W pracowni, w tym dniu, dużo się działo – dużo osób odwiedziło nas spoza szkoły – podziwiało „stoły” i zadawało sporo pytań dot. technikum hotelarskiego.

Oprócz konkursu w pracowni hotelarskiej, obok – po sąsiedzku, w pracowni gastronomicznej odbywał się poczęstunek własnoręcznie robionymi ciasteczkami i włoskimi paluchami ( przygotowywały je  uczennice z klasy 3c –Klaudia Krypner i Ala Borek) oraz kawą przygotowywaną na bieżąco przez uczestników kursu baristycznego. To tam właśnie mogliśmy się rozkoszować „słodkim buziakiem z kociakiem”, bo taką kawę z rysunkiem buzi kota wypijaliśmy.

 Wkoło pachniało smakowicie – wypiek ciasteczek na oczach gości i pyszna kawa! Nie trzeba nic więcej !!!  Było wesoło i kolorowo.

Już na stałe trzecią edycją wpisał się Konkurs o tytuł Mistrza Logicznego Myślenia. „Każdy absurd ma także swoją logikę” (Karl Kraus), pod takim hasłem przewodnim. O tytuł Mistrza rywalizowali uczniowie i nauczyciele PZS Nr 1 w Krzyżowicach, uczniowie spoza szkoły, a także absolwenci szkoły i inni przybyli goście na Dzień Otwartych Drzwi.

Tytuł  Mistrza Logicznego Myślenia zdobyła Patrycja Żygadło uczennica technikum w zawodzie technik logistyk (klasa 2a TD).

Tytuł Wicemistrza zdobyły:

Aleksandra Mikuś  – uczennica technikum w zawodzie technik weterynarii (klasa 3d TW),

Sandra Mazguła  – absolwentka naszej szkoły.

Natomiast wyróżnienie otrzymali:

Krzysztof Zubko – uczeń technikum w zawodzie technik logistyk (klasa 1a TD),

Adrianna Janecka – absolwentka naszej szkoły,

Gabriel Marcinkiewicz  – uczeń technikum w zawodzie technik logistyk (klasa 2a TD),

Małgorzata Respond – nauczyciel w PZS Nr 1,

Wiktoria Gajowiak – uczennica technikum w zawodzie technik logistyk (klasa 2a TD).

Konkurs cieszył się zainteresowaniem, albowiem był  formą dobrej zabawy, lekcją innego spojrzenia na otaczający nas świat i naukę oraz okazją do wspólnej zabawy, nauki i pracy zespołowej.  Ułożenie puzzli z 1000 elementów może wydawać się prostą czynnością, jednak rzeczywistość czasem potrafi zaskoczyć…. 🙂

Organizatorami Konkursu były Panie:  Edyta Manaj, Teresa Stachowiak

W willi i tradycyjnie przed willą  na trawniku, bo pogoda była sprzyjająca, nauczyciele przedmiotów geodezyjnych,  p. Magdalena Rzodeczko i p. Damian Mikuczewski wraz  ze swoimi uczniami przygotowali stoisko geodezyjne. Zaprezentowany został sprzęt geodezyjny, taki jak: niwelatory optyczne i elektroniczne, łaty, tachimetry, teodolity, ruletki, szkicowniki, tyczki, dalmierze elektroniczne, krótkofalówki budzące żywe zainteresowanie wśród zwiedzających.

W pracowni geodezyjnej dla gości przygotowane były gry i łamigłówki geodezyjne. Podczas prezentacji można było dowiedzieć się o zasadach kształcenia w zawodzie technik geodeta oraz o możliwościach podjęcia pracy po tym kierunku. Atrakcją tegorocznego  pokazu były roboty skonstruowane przez naszych uczniów.

W sali W12 uczniowie, którzy zgłosili się do udziału w konkursie „Matematyka i robotyka w moim zawodzie” przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje. Okazało się, że obie te nauki są obecne w  zawodzie geodety, architekta krajobrazu ,ale też rolnika czy hodowcy koni.  Można było znaleźć wiele ciekawostek i interesujących przykładów ich zastosowań.

Miło nam poinformować, że I miejsce w konkursie zajęli Szymon Piątek i Daniel Błach z kl. 3b, II miejsce – Klaudia Szachniewicz i Anna Sokołowska z kl. 3b, a III miejsce – Patryk Kozłowski i Jakub Danielak z kl. 2b. Nad przebiegiem konkursu czuwała p. Magdalena Walicka – Klimiuk oraz p. Karolina Kwiecień.

W sali nr 14 zespół nauczycieli matematyki w składzie: p. Karolina Kwiecień i p. Małgorzata  Pichur przygotowały zadania i gry logiczne dla odwiedzających naszą szkołę uczniów szkół gimnazjalnych. Można było zostać mistrzem sudoku lub wykazać się logicznym myśleniem przy rozwiązywaniu różnego rodzaju kalamburów i testów matematycznych.

W sali nr 12 była baza Pierwszej edycji Powiatowego konkursu „A po co mi to??” przebiegała  pod patronatem Starosty Powiatu Wrocławskiego i składała się z dwóch etapów. Pierwszy etap – część szkolna (pisemna) konkursu- to swoisty test wiedzy o powiecie wrocławskim w połączeniu z wiedzą przyrodniczą ,jaką uczniowie zdobywają w szkole podstawowej i gimnazjum. Znajomość powiatu wrocławskiego uczniowie musieli połączyć z wiedzą geograficzną czy matematyczną. Do drugiego etapu (przeprowadzonego na terenie PZS Nr 1w Krzyżowicach) zakwalifikowali się uczniowie z trzech szkół: SP nr 2 w Kątach Wrocławskich, SP w Rogowie Sobóckim i SP w Pustkowie Wilczkowskim. Tutaj trzyosobowe zespoły szkolne zmierzyły się w grze terenowej z zadaniami z zakresu architektury krajobrazu, rolnictwa, geodezji i logistyki.  Pierwsze miejsce zajęli uczniowie SP w Kątach Wrocławskich (Krzysztof Tomczuk, Oliwia Bieniek i Agata Kmiecik), drugie SP w Rogowie Sobóckim (Sandra Gliszczyńska, katarzyna Żegota, Mateusz Sawicki) a trzecie uczniowie SP w Pustkowie Wilczkowskim. Koordynatorem konkursu była p. Anna Siama we współpracy z nauczycielami zawodu, szczególnie przydatnymi na bazach gry terenowej

W pracowni architektury krajobrazu, wyposażonej w komputery z programami do projektowania, zostały przygotowane plansze projektowe z projektami  koncepcyjnymi zagospodarowania terenów oraz rysunki techniczne form małej architektury   wykonane przez uczniów. Odwiedzający mieli okazję skorzystać z kursu rysunku oraz zdobyć podstawowe informacje dotyczące zasad projektowania terenów zielonych, rodzajów rysunków architektonicznych oraz sposobów pielęgnacji niektórych grup roślin. Odwiedzający najczęściej pytali o przedmioty na kierunku technik architektury krajobrazu, praktyki zawodowe oraz cechy, jakimi powinien charakteryzować się projektant.  Odpowiedzi udzielała p. Beata Heltman. Goście zadawali również pytania uczniom naszej szkoły, dotyczące ewentualnych trudności w opanowaniu materiału i byli zachwyceni projektami i rysunkami naszych uczniów.

W holu przed gabinetem zachwycały warsztaty florystyczne z udziałem uczestników projektu „ Mam zawód, mam szanse”

W sali nr 8  zwiedzający mogli się zapoznać  z historią teatru. Prezentacja multimedialna i odpowiedni wystrój sali może zainspiruje przyszłych uczniów do aktywności w kółku teatralnym, wszak naszym absolwentem jest pan Mariusz Węgłowski, obecnie policjant Mikołaj Białach ze znanego serialu telewizyjnego. Pani Anna Olszewska i p. Iwona Chmielowska  zachęcały do ekspresji teatralnej.

Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych cieszył się również zainteresowaniem. Pani Ewa Tkacz prezentowała możliwości laboratorium językowego, naszej nowej sali, która powstała dzięki projektowi „ Mam zawód, mam szanse”.

W sali biologicznej zorganizowana została wystawa plakatów przedstawiających zrealizowane w szkole projekty ekologiczne oraz pokaz foto książki o współpracy ze szkołą w  Pszczelej Woli. Zwiedzający mogli zapoznać się z budową i obsługą mikroskopów optycznych oraz podstawowymi technikami mikroskopii.     Uczniowie, fascynaci zwierząt, zaprezentowali ponadto swoje hodowle – królika domowego, chomika syryjskiego, tarantuli olbrzymiej, żółwia stepowego, skorpiona, wstężyków ogrodowych oraz dżdżownic.

Uczniowie zaangażowani: Aleksandra Rzetelska, Sandra Hytry, Martyna Pilska, Maciej Filip, oczywiście pod czujnym okiem Pani Żanety Witwickiej.

Pan Kajetan Ładosz wprowadzał zwiedzających w sposób niekonwencjonalny, prawie magiczny,  w świat fizyki.

W sali nr 16 szkolne muzeum eksponowało swe niezwykłe zbiory, o których opowiadał zwiedzającym p. Paweł Pacholik, a dziewczęta z Jego klasy były gotowe do oprowadzania grup po całej szkole.

Program  na dzień „Otwartych Drzwi” pokazujący  pracę i  funkcjonowanie  w PZS Nr 1 w Krzyżowicach Technikum  Weterynaryjnego, przygotowały Małgorzata Respond, Aleksandra Nikolajdu-Skrzypczak oraz Jolanta Ostrowska przy aktywnej pomocy uczniów klas weterynaryjnych. W tym roku główną atrakcją był pokaz strzyżenia i pielęgnacji psów oraz  krótkie szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy zwierzętom w wykonaniu uczniów klasy 3 d Julii Wabno i Andrzeja Sosnowskiego. Obydwa pokazy cieszyły się znaczną widownią.

Oprócz tego, w  pracowni weterynaryjnej przedstawiona została prezentacja dotycząca kierunku Technik weterynarii zawierająca najważniejsze informacje dotyczące przebiegu nauki oraz możliwości pracy dla przyszłych absolwentów.

Uczniowie przygotowali również wystawę anatomiczną oraz warsztaty    praktyczne  pokazujące ich umiejętności w  pracy z  mikroskopami. Przez cały czas trwania „drzwi otwartych” demonstrowana była również prezentacja ze zdjęciami naszych uczniów i absolwentów podczas zajęć praktycznych oraz projekt edukacyjny autorstwa Klaudii Długoszek z klasy 3 d dokumentujący zaangażowanie uczniów podczas leczenia szkolnego kota. W tym roku pracownię weterynaryjną odwiedziło sporo osób, tak więc zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, wyczerpująco odpowiadali na wiele pytań.

„Celne oko” sprawdzali strzelając z wiatrówki po opieką nauczycieli wf p. Mariusza Krauze i p. Arkadiusza Szmigla.

Pani Stella Dąbrowska z uczniami przygotowała, jak zwykle energetyczny pokaz Zumby, prezentowany na dziedzińcu szkoły, ale również przy stawie. Zawsze podziwiamy energię uczniów i prowadzącej nauczycielki, która w tym roku wprowadziła nas w klimaty Bollywood.

Dziedziniec szkoły stał się również sceną dla Teatru Ognia, do którego dołączyli obecni absolwenci. Pod opieką p. Ewy Żygadło przygotowali specjalny pokaz. To już ponad 10 lat jak trwamy przekazując umiejętności żonglerskie i działania polisensoryczne. Jesteśmy przecież autorami Projektu Modelowego w programie  „ Równać szanse”.

W szkolnym hotelu przy barze oczy wpatrzonych nie nadążały za popisami barmana. Oglądający mogli również usłyszeć pogadankę o szkodliwości spożywania alkoholu, dlatego drinki były bezalkoholowe. Zarówno kurs baristy i pokaz umiejętności barmańskich, był w ramach prezentacji realizowanego w szkole projektu „ Mam zawód, mam szanse”.  Pokazy te koordynowała p. Katarzyna Mikuła.

Obok w sali hotelu można było poznać tajniki kursu języka migowego. Tu „sprawnie migała”  p. Marta Miśta, ale również jej uczniowie. Zwracali uwagę, że język ten jest bardzo ważny również w recepcji hotelu, restauracjach czy ośrodkach rehabilitacyjnych.

Szkolne korytarze, klub uczniowski stały się przestrzenią do prezentowania osiągnięć, projektów czy dokumentalnych fotografii naszych uczniów i nauczycieli.

W zielonym holu  p. Hanna Dwojak przygotowała Wystawę projektu – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Zainteresowanych  poprowadzeniem dużego pojazdu obsługiwał p. Stanisław Orda. Wielu z nich jeszcze na takim wielkim ciągniku nie miało możliwości jechać.

Amatorów przejażdżki bryczką przewoził p. Wojciech Respond.

 Zainteresowani mieszkaniem w internacie mogli zapoznać się z regulaminem i pokojami internatowymi, do których gościnnie zapraszali aktualni pensjonariusze i wychowawcy. Internat po remoncie zachwycał  funkcjonalnością i elegancją.Pani kierownik Joanna Machowska czuwała, by wszyscy poczuli się jak u siebie w domu.

Atrakcje, jakie przygotowali nauczyciele wraz z uczniami po raz kolejny zaskoczyły nie tylko Gości, ale i samych uczniów Powiatowego Zespołu Szkół Nr1 w Krzyżowicach. Wszak Dzień Otwartych Drzwi staje się okazją do zaprezentowania umiejętności, pokazania swoich pasji, a przede wszystkim ukazania kierunków kształcenia w sposób kreatywny i  dynamiczny. Szkoła od lat kształci przyszłych hodowców koni, weterynarzy, geodetów, rolników, logistyków, hotelarzy i architektów krajobrazu.

Na zakończenie czekał bigos i herbata. Goście i Gospodarze mogli przy okazji kontynuować opowieści o szkole, bazie dydaktycznej, kierunkach kształcenia.

Czasem były uczeń przyprowadził już swoje dziecko, a nawet okazało się, ze jego mama lub tato też chodzili do naszej szkoły. Czyż trzeba lepszej rekomendacji?

Koordynator Dnia Otwartych Drzwi.

Elżbieta Gajda

Piszą o nas we Wrocławskim Gościu Niedzielnym – przeczytaj…

oraz obejrzyj film na www.facebook.com/WroclawskiGoscNiedzielny/ – kliknij

Share this Post!

About the Author : kkwiecien