LogoNPRCz

Szanowni Czytelnicy !

Szanowne Czytelniczki !

Miło nam poinformować, że Powiatowy Zespół Szkól Nr 1 w Krzyżowicach otrzymał dotację w wysokości 15.000 złotych na zakup książek i wyposażenia do biblioteki szkolnej.  Od kwietnia 2022 roku szkoła będzie realizować Priorytet 3  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Biblioteka szkolna  wsparcie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała po raz drugi. Głównym celem projektu jest promocja czytelnictwa wśród młodzieży, wzmacnianie potencjału i roli biblioteki szkolnej oraz  uatrakcyjnienie jej księgozbioru poprzez zakup nowości wydawniczych pozostających w sferze zainteresowań uczniów.



Narodowe Czytanie

Powiatowy Zespól Szkół Nr 1 w Krzyżowicach po raz kolejny dołączył do akcji  Narodowe czytanie.
Uczestnictwo w tym przedsięwzięciu jestnar czyt doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej nasi uczniowie wraz z nauczycielem bibliotekarzem wzięli aktywny udział w akcji  organizując wspólne czytanie na terenie szkoły. Spotkaliśmy się 7 września w pałacowym parku aby wspólnie odczytać fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego.  Uczennice klas maturalnych wraz  z koleżankami z młodszych klas odczytały na role wybrane sceny dramatu. W ten sposób nasza szkoła dołączyła do tysięcy miejsc, które podjęły się uczestnictwa w Narodowym Czytaniu. 



podaruj wiersz

Podaruj wiersz” – ogólnopolska akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta  po raz drugi w szkolnej bibliotece.

Biblioteka szkolna Powiatowego Zespołu Szkól Nr 1 w Krzyżowicach kolejny raz została umieszczona na mapie Polski jako miejsce gdzie można odebrać papeterię dedykowaną akcji. Poprzednia edycja projektu organizowanego przez Fundację  im. Zbigniewa Herberta w porozumieniu z Biblioteką Narodową i Polskim Radiem cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów naszej szkoły. W tym roku szkolnym również zapraszamy do wzięcia  w niej udziału.

Co należy zrobić?  Przepisać wybrany przez siebie wiersz na przygotowanej przez organizatorów karcie papeterii  ( dostępnej w bibliotece szkolnej) i podarowaniu go konkretnej osobie.

„Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę,  podtrzymywać nadzieję. (…) Niech to będzie prosty, ludzki gest- jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.”- prof. Paweł Próchniak, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta



29 września Dzień Głośnego Czytania

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                                                  Wisława Szymborska

Wspólne czytanie jest jedną z najprzyjemniejszych form spędzania czasu wolnego i jednocześnie ciekawą formą propagowania czytelnictwa.  W tym roku szkolnym młodzież naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyła w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. W dniu 29 września miłośnicy literatury zebrali się w klubie uczniowskim by zaprezentować zgromadzonym fragmenty swoich ulubionych utworów literackich. Odczytane zostały  fragmenty wielkich dzieł literackich, pozycji skierowanych dla młodzieży oraz piękne wiersze polskich poetów.   Czas spędzony na wspólnej lekturze jest świetnym sposobem zarażenia innych chęcią do czytania.



ksiazki

„Podaruj książce drugie życie”

 

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich sympatyków książki oraz naszej biblioteki do włączenia się w akcję „PODARUJ KSIĄŻCE DRUGIE ŻYCIE”.

 

Jeżeli masz ciekawą, przeczytaną i niezniszczoną książkę, której chcesz podarować drugie życie, to koniecznie ofiaruj ją naszej bibliotece. Sprawisz tym radość nam i naszym czytelnikom.

Najchętniej przyjmiemy książki w dobrym stanie technicznym, wydane po 2000 roku.

Każda książka to Wasza cegiełka

w nasz wspólny księgozbiór!

ksiazki1

Regulamin akcji:

  1. Akcja trwa przez cały październik.
  2. W akcji uczestniczyć mogą wszyscy zainteresowani (uczniowie naszej szkoły, absolwenci, rodzice uczniów, nauczyciele oraz wszystkie chętne osoby).
  3. Stan książek powinien być co najmniej dobry.
  4. Na początku listopada wśród darczyńców zostaną rozlosowane nagrody.
  5. Dla darczyńców dodatkowe punkty z zachowania- za zaangażowanie społeczne.


Mistrz Pięknego Czytania

Z okazji  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 23 października odbył się konkurs na „Mistrza pięknego czytania”. Konkurs dedykowany był uczniom klas pierwszych. Uczestnicy prezentowali wybrane fragmenty epopei narodowej- Pana Tadeusza. Oceniana była dykcja, intonacja, interpunkcja oraz odpowiednia modulacja.  Celem konkursu była promocja czytelnictwa oraz kształtowanie umiejętności pięknego czytania.  Komisja konkursowa przyznała tytuł mistrzowski uczennicy klasy I b- Hannie Glaz, drugie miejsce w konkursie otrzymała uczennica Iga Pieniak z klasy 1c, trzecie miejsce  zajęła Maja Pakulska z klasy 1 c.

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.