Dlaczego ogórek nie śpiewa ? Bo…świeci! Czyli Dzień Otwartych Drzwi w PZS Nr 1 – szkolny festiwal nauki!

Zieleń wybuchła w pałacowym parku w Krzyżowicach również dramaturgia szkolnego stawu była odpowiednia do zjawienia się Zmartwychwstałego, wszak w tym paschalnym czasie  szkoła szeroko otworzyła swoje pałacowe drzwi, ponieważ tak jak co roku o tej porze, czyli zaraz po egzaminach gimnazjalnych (aby nasi główni Goście już mogli nas odwiedzić) społeczność Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Krzyżowicach organizuje Dzień Otwartych Drzwi.

Już od rana w holu głównym funkcjonował Punkt informacyjny wyposażony w banery, tablicę z informacją na temat regulaminu rekrutacji przygotowany przez Martę Miśtę, plakaty reklamujące szkołę, Powiat Wrocławski i Gminę Kobierzyce oraz plakat z programem Dnia Otwartych Drzwi, a także sytuacyjną mapką. Udostępniliśmy też miejsce Kamili Utratnej, która na laptopie wyświetlała prezentację na temat „Sukcesy naszych uczniów w konkursach hodowlanych koni”. Ponadto wystawiony był baner z informacją o programie „Masz zawód – masz szansę”, a pani koordynator informowała o projekcie.

Dwa stoiska obsługiwane były przez uczniów naszej szkoły: Andrzeja Wróbla i Weronikę Janik z klasy Ic oraz Jakuba Danielaka i Krystiana Palusa z klasy Ib. Opiekę sprawowały panie nauczycielki: Magdalena Walicka-Klimiuk oraz Monika Śliwińska, które razem z uczniami służyły pomocą i informacją.

Atrakcje jakie przygotowali nauczyciele wraz z uczniami zaskoczyły nie tylko Gości, ale i samych uczniów Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Krzyżowicach. Dzień Otwartych Drzwi staje się okazją do zaprezentowania umiejętności, pokazania swoich pasji a przede wszystkim przedstawienia kierunków kształcenia w sposób kreatywny i  dynamiczny. Szkoła od lat kształci przyszłych hodowców koni, weterynarzy, geodetów, ekonomistów, rolników, logistyków, hotelarzy i architektów krajobrazu. W tym roku również proponujemy Szkołę Branżową I stopnia.

Już od lat Dzień Otwartych Drzwi rozpoczyna się Plenerowym Misterium Paschalnym przygotowanym przez uczniów, absolwentów, nauczycieli i sympatyków pod kierunkiem p. katechetki Elżbiety Gajdy. I tym razem było podobnie. Nad szkolny staw – Jezioro Genezaret  przyciągnęły liczne grupy z okolicznych szkół, Gości z powiatu w osobie pana Piotra Kawy, przybył również Ks. proboszcz Jarosław Wawak, ks. dziekan Ireneusz Alczyk  a także z dalekiej Syberii O. Tomasz Zając niegdyś mieszkaniec Krzyżowic, przybyli także mieszkańcy Krzyżowic i oczywiście społeczność szkolna.

Według planu, zaraz po  Misterium zostały rozdane przez dyrektora szkoły p. Katarzynę Cebryń i przedstawiciela starostwa p. Piotra Kawę puchary i nagrody w Międzyszkolnym Konkursie „ Wielkanocna pisanka”. Podziwiać dzieła można było na wystawie przygotowanej w uczniowskim klubie. Laureaci w kategorii gimnazjum to:  I miejsce Wiktoria Korczak z GCKiS Kobierzyce, II miejsce Mikołaj Brzeźny z Gimnazjum w Jordanowie, III miejsce Alicja Matkowska z Gimnazjum w Kobierzycach. W kategorii Szkoły Podstawowe: I miejsce  Piotr Szachniewicz ze Szkoły Podstawowej z Kobierzyc, II miejsce Dominika Kruszelnicka z ZSP z Tyńca Małego oraz III miejsce Julia Wołoszyn ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Kątów Wrocławskich. Jury przyznało wiele wyróżnień.

Następnie prowadzący zaprosili do odwiedzania pozostałych punktów programu.

W niektórych z nich nasi Goście mogli aktywnie uczestniczyć tj. warsztaty i konkursy lub dyscypliny sportowe. I tak w Sali nr 21  „Każdy absurd ma także swoją logikę” (Karl Kraus), pod takim hasłem przewodnim odbył się Konkurs o tytuł Mistrza Logicznego Myślenia przygotowałny przez  p. Teresę Stachowiak i p. Edytę Manaj. O tytuł Mistrza rywalizowali uczniowie PZS Nr 1 w Krzyżowicach, uczniowie spoza szkoły, rodzice uczniów, a także pracownicy szkoły i inni przybyli goście na Dzień Otwartych Drzwi. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, był formą dobrej zabawy. Ostatecznie do konkursu przystąpiło blisko 50 osób, a tytuł Mistrza Logicznego Myślenia zdobyła (z wynikiem 95%!!!) Magdalena Rogala z PZS Nr 1 w Krzyżowicach (klasa 3 TD a).

Tytuł Wicemistrza zdobyły: Aurelia Moskaluk – uczennica Gimnazjum z Kłodzka, Aleksandra Ziaja – uczennica Gimnazjum z Bielan Wrocławskich. Na zwycięzców czekały piękne statuetki. Pozostali uczestnicy otrzymali  wyróżnienia.

Nie małych wrażeń smakowych, estetycznych i polisensorycznych dostarczyli hotelarze pod opieką p. Hanny Przybyszewskiej, p.Marty Miśty i p.Michała Kuczmy. Konkurs z serii „Pięknie nakryty stół” pt. „Egzotyczne wakacje”. Stoły były przeróżne – pełne smakowitych owoców, kolorowych drinków bezalkoholowych oraz atrakcyjnych dodatków np.niespotykanych muszli. Stoły podziwiali goście, którzy tłumnie napływali oglądać nasze pomieszczenia. Uczniowie nagrodzeni poprzez jury konkursu to: Zuzanna Lejza i Jagoda Szewczyk z klasy 2c – I miejsce, Magdalena Sulmińska i Dorota Kaczmarczyk z klasy 3a – II miejsce oraz Amanda Kieres – kl.2c i Patryk Bronowcki – 2b. Na zakończenie konkursu uczniowie – finaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali podziękowania, tj. Karolina Paliszkiewicz -3a i Izabela Świtek – 3b oraz Dominika Banaś i Patrycja Różanowska z kl. 1a. W pracowni gastronomicznej również wiele się działo. Tu barmanki: Alicja Górecka i Alicja Gidzińska z kl. 3a – dyplom  I stopnia Polskiego Stowarzyszenia  Barmanów zdobyły w marcu 2016r. – częstowały koktajlami bezalkoholowymi wykonywanymi w profesjonalny sposób przy  użyciu specjalistycznego  sprzętu. Najczęściej wybierane napoje to: Mohito, Cabriolet, Big Aplle, Rainbow. W skład drinków wchodziły różne soki owocowe i syropy np. grenadina i blu curacao. Każdy napój podawany był z kostkami lodu i kolorową rurką oraz dekoracją z pomarańczy lub cytryn, w pracowni unosił się zapach świeżej mięty. To stoisko wzbudzało wielkie zainteresowanie. Tu również na gości czekał mały poczęstunek – kruche ciasteczka i paluchy grissini – przygotowane przez kl. 3a. W pracowni W11 – Monika  Klimecka- kl. 3a prowadziła szybki kurs składania serwetek. Najpiękniejsze formy z kolorowych serwetek to: rozeta, lotos, wachlarz, łódeczka, czapka biskupa.

W pracowni gastronomicznej obok barmanek Pan Michał Kuczma miał pokaz sporządzania japońskiej potrawy – sushi. Wśród oblegającej go, zaciekawionej młodzieży pokazywał i objaśniał jak zrobić wyśmienite „suszi” – jakie dodatki zastosować, jak zwijać surowce, jak gotować ryż, gdzie najlepiej kupować surowce. Pytań było wiele … i chętnych do zwijania i krojenia algowych ruloników również. A do degustacji jeszcze więcej. Sushi rozchodziło się w mgnieniu oka !!!

W pracowni W12 Karina Rajkowska i Jacek Ząbkowski z kl. Ia przygotowani przez p. Martę Miśtę prezentowali obsługę gości w recepcji hotelowej  w języku migowym. W tej pracowni było cichutko a … tylko ręce migały, a widzowie z zainteresowaniem obserwowali.

Oprócz prezentacji w pracowniach, uczniowie technikum hotelarskiego  zaprezentowali pokaz kelnerski synchroniczny na dziedzińcu szkoły. Wzięło udział 6 uczennic z klasy 2c: Aleksandra Mrożek, Magdalena Szewczyńska, Jagoda Szewczyk, Paulina Gromek, Sylwia Staszak, Zuzanna Lejza, z których 3 do muzyki, w sposób grupowy pięknie kelnerowały.

Jakby nie dość było kelnerskiego kunsztu, dziewczęta pod kierunkiem p. Stelli Dąbrowskiej dały niesamowity pokaz energetycznej zumby. Rozgrzewały naszych widzów gorącymi latynoskimi rytmami. Nasze uczennice zapoznały widzów z rytmami cumbii, soki i reggetonu. W pokazie uczestniczyło 7 dziewcząt: Joasia Jasińska, Kamila Szałacha, Katarzyna Mosoń, Oliwia Cal-Całko, Martyna Grzybielec, Martyna Obarska, Małgorzata Śląska. Tuż po dziedziniec został opanowany przez żonglerskie popisy Teatru Ognia, który „dzielnie się trzyma” pozyskując coraz to nowych zwolenników edukacji polisensorycznej. Grupą opiekuje się obecnie p. Ewa Żygadło kontynuując Modelowy Projekt z programu Równać szanse, którego jesteśmy autorami.

Przyszli weterynarze, a na pewno przyjaciele zwierząt z radością przebywali w laboratorium i gabinecie zabiegowym oraz na ujeżdżalni. Panie Jolanta Ostrowska i Aleksandra Nikolajdu-Skrzypczak przy aktywnej pomocy uczniów klas weterynaryjnych. W tym roku pomagali: Klaudia Długoszek ( klasa 2 d), która wspólnie z nauczycielkami cierpliwie i wyczerpująco udzielała odpowiedzi zainteresowanym przyszłym uczniom i ich rodzicom oraz  Jakub Kita, Wiktoria Michalska i Kamil Świlak (klasa 1 d) , którzy przygotowali i zaprezentowali pokaz dotyczący pielęgnacji psów.  Oprócz tego w  pracowni weterynaryjnej przedstawiona została prezentacja dotycząca kierunku technik weterynarii zawierająca najważniejsze informacje dotyczące przebiegu nauki oraz możliwości pracy dla przyszłych absolwentów. Uczniowie przygotowali również wystawę anatomiczną oraz warsztaty praktyczne  pokazujące ich umiejętności w  pracy z  mikroskopami. Przez cały czas trwania „drzwi otwartych” demonstrowana była prezentacja ze zdjęciami naszych uczniów i absolwentów podczas zajęć praktycznych.

Na ujeżdżalni królowali nasi miłośnicy koni pod mistrzowskim okiem p. Małgorzaty Respond, p. Wojciecha Responda , p. Andrzeja Horoszki i p. Grzegorza Jasiczka. Tam wyczuwało się pasję i iskrzyło zawodowym kunsztem. Między innymi mogliśmy zobaczyć pokaz jazdy konnej w strojach z epoki do muzyki Jacka Kaczmarskiego – zaprezentowano kadryla kur. Pokaz z powodu deszczu odbył się na hali, ale nie brakło widzów i oklasków. Merytorycznym opiekunem była p. Małgorzata Respond, a uczestnikami pokazu: Jagoda Gidzińska, Wojtek Jędrośka, Marlena Dubarek, Julia Leśko, Kinga Trochimczuk. Została również przeprowadzona lekcja otwarta na temat badania ortopedycznego i rehabilitacji koni po urazach. W zajęciach brali udział uczniowie z klasy III TDW oraz goście. Uczestnicy byli żywo zainteresowani zajęciami.

Geodeci „okupowali” trawnik ze swoim światem sprzętów pomiarowych. Tajemna wiedza sprawnie i z humorem przekazywana przez p. Magdę Rzodeczko i  p. Damiana Mikuczewskiego  sprawiała, ze uczniowie gimnazjum zaczęli się zastanawiać nad tak atrakcyjnym zawodem.

Jeden drugiemu przekazywał, gdzie jeszcze warto zajrzeć. Nie omijano gabinetu chemicznego, gdzie p. Kajetan Ładosz przygotował eksperymenty naukowe. Ogórek nie śpiewa, ale za to świeci! 1. „Hamulec elektro-magnetyczny” – pokaz oddziaływania poruszającego się wewnątrz miedzianej rurki magnesu z polem magnetycznym prądów wirowych płynących po ściankach rurki.2. Zasada zachowania energii w strudze płynu (prawo Bernouliego) – piłeczka pingpongowa w strumieniu powietrza.3. Skutki przepływu prądu elektrycznego płynącego w elektrolitach – Świecący kiszony ogórek.

Na bardziej romantycznych czekało szkolne muzeum i Białe damy, które od czasu do czasu pojawiały się z gracją na pałacowym balkonie. Obiecywały, ze w przyszłym roku ukażą się na wieży. Pan Paweł Pacholik i p. Arkadiusz Szmigiel opowiadali o szkole, o historii pałacu i jego tajemnicach.

A obok w sali nr 15 p. Żaneta Witwicka z klasą IIId TW wraz z Przedszkolem Samorządowym w Ślęzie wspólnie  realizowała projekt ekologiczny ”Tropem bocianów”.   Mali przyrodnicy wraz z opiekunami p. Renatą Milewską i p. Cecylią Osińską oraz praktykantami z Niemiec i Włoch najpierw obejrzeli prezentację multimedialną o życiu bocianów, następnie w bardzo interesujący sposób odpowiadali na pytania nauczyciela. W nagrodę każdy przedszkolak otrzymał do pokolorowania odznakę „Tropem bocianów” i słodką przekąskę. Na zakończenie projektu dzieci w asyście uczniów III klasy technikum weterynaryjnego odbyły wycieczkę po terenie Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Krzyżowicach, szczególnie upodobały sobie wizytę w naszej szkolnej stajni. Kto wie, może tu za kilka lat wrócą by zdobywać zawód w naszej szkole.

W sali biologicznej zorganizowana została również wystawa plakatów przedstawiających zrealizowane w szkole projekty ekologiczne oraz pokaz fotoksiążki o współpracy ze szkołą w  Pszczelej Woli. Zwiedzający mogli zapoznać się z budową i obsługą mikroskopów optycznych oraz podstawowymi technikami mikroskopii.  Uczniowie zaangażowani: Gwizdowska Katarzyna, Kapa Wiktoria, Krawczyk Nikola, Łeńska Joanna, Struś Monika, Witek Izabela.

Gry i zabawy logiczno-matematyczne z nagrodami upewniały odwiedzających, ze matematyka nie taka straszna o co zadbali nasi nauczyciele: p. Karolina Kwiecień, p. Artur Wierciński i p. Krystyna Lorenc. Dla wszystkich uczestników czekała słodka nagroda w postaci słodyczy. Wyświetlany był również film o matematycznych paradoksach. Uczniowie, którzy pomagali w przygotowaniu sali to: Wiktoria Gruchociak, Dominika Wawerczyk, Arkadiusz Mazur i Małgorzata Muzyk.

W sali nr 12 p. Iwona Chmielowska  wraz z uczennicami z klasy 1 c Oliwią Cal-Całko, Katarzyną Mosoń oraz Martyną Grzybielec przygotowały konkurs „Literatura w obrazach”,  w którym młodzież mogła zaprezentować swój artystyczny talent oraz Quiz językowy, który sprawdzał zasady poprawnej pisowni oraz gramatyki polskiej. Uczniowie z gimnazjum w Bielanach Wrocławskich sprostali wyzwaniu, a ich pracę nagrodzono rzeczowymi upominkami. Nasi uczniowie z klasy 1a także aktywnie promowali naszą szkołę uczestnicząc w konkursie.

Równolegle w sali  odbywał się  konkurs wiedzy geograficznej dotyczącej Parków Narodowych. Uczniowie mieli za zadanie dopasować logo parku narodowego do obszaru wskazanego na mapie Polski. Kilka grup z gimnazjów podjęło wyzwanie i otrzymało nagrody w postaci teczek, notesów i długopisów. Konkurs przygotowała i prowadziła p. Marzena Nowak.

W pracowni architektury krajobrazu na Dzień Otwartych Drzwi została przygotowana wystawa prac projektowych naszych uczniów o zróżnicowanej  tematyce: od układów roślinnych, projektów zagospodarowania terenu po elementy małej architektury.  Zwiedzającym zaproponowano również krótki kurs rysowania oraz tworzenia makiet. Uczniowie klasy 2b malowali rośliny oraz krajobraz pokazując jednocześnie odwiedzającym wypracowany przez nich warsztat rysunku odręcznego. Zainteresowani kierunkiem zdecydowanie chętniej oglądali i z zachwytem komentowali przygotowane gotowe prace. Zadawane pytania najczęściej dotyczyły przedmiotów realizowanych w poszczególnych klasach, praktyk zawodowych oraz zaplecza szkoły dotyczącego możliwości pracy na zajęciach praktycznych. Odwiedzający pytali też o wyposażenie i wykorzystanie na zajęciach ogrodu szkolnego. Zainteresowani chętnie rozmawiali z uczniami naszej szkoły, dopytując o kadrę pedagogiczną czy trudność w opanowaniu zakresu materiału. To wszystko pod opieką p. Beaty Heltman i p.Karoliny Soboty.

W tzw. “Zielonym Holu” naszej szkoły mieściło się stanowisko nauczycieli języka angielskiego reprezentowane przez p.Monikę Moskwiak, p.Dominikę Teichert-Jabłońską I p.Monikę Śliwińską, gdzie wszyscy zainteresowani mogli rozwiązać quiz dotyczący zagadnień kulturowo-historycznych Wielkiej Brytanii I Stanów Zjednoczonych Ameryki. Za przygotowanie stoiska oraz opiekę nad salą nr 13 odpowiedzialni byli uczniowie klasy 1 a :Wiktoria Gajowiak, Anna Kozielewska, Izabela Hytry I  Piotr Droszczak. Można było tu także obejrzeć plakaty dotyczące zagadnień z języka angielskiego zawodowego (weterynaryjnego) przygotowane przez uczniów klasy 3d, prezentacje multimedialne przedstawiające zagadnienia kulturowe Wielkiej Brytanii (np. Humor angielski autorstwa Alicji Ziemby z kl. 1d) oraz obejrzeć film o tym jak budowano Stonehenge. O godzinie 13.00 autorom czterech najlepiej rozwiązanych quizów zostały wręczone cenne nagrody ( widokowy lot nad Wrocławiem; cenna torba z wydawnictwa Oxford a także słowniki I publikacje do nauki języka) oraz wylosowano także kilka nagród pocieszenia w postaci brytyjskich słodyczy.

Dla pragnących przejażdżki bryczką po parku do dyspozycji był p. Bartek Zygnerski z ucz. Kamilą Skobel, która przygotowała konia i zaprzęg. Dzieci i młodzież chętnie z tego korzystali, wszak na co dzień takich atrakcji nie daje tramwaj czy zielony autobus.

Dla wytrwałych czekał pokaz tresury psów na pierwszym trawniku przy szkole. Oklaski zebrała trenerka nasza uczennica Patrycja Kopik pod opieką p. Joasi Blumy.

Dla chętnych mocnych wrażeń czekały stanowiska strzelnicze w sali gimnastycznej. Nie brakowało chętnych sprawdzenia swoich możliwości trafienia w dziesiątkę z broni pneumatycznej. Pod czujnym okiem p. Mariusza Krauze i p. Arkadiusza Szmigla było bezpiecznie.

A po drodze można było zapoznać się z warunkami mieszkania w internacie, regulaminem i wykonać pacynkę z włóczki zabierając ją na pamiątkę.

Na wszystkich czekał bigos i zupa grochowa. To menu sprawdzone na naszych otwartych uroczystościach, a przy piknikowych ławach pod namiotami miło upływał czas na rozmowach z Gośćmi prawie z całego Dolnego Śląska.

Do zobaczenia!

Obejrzyj zdjęcia:

Relacja z Misterium Paschalnego na portalu Gościa Niedzielnego – „Zmartwychwstały w Krzyżowicach” czytaj dalej…

Więcej zdjęć obejrzysz w naszej galerii – kliknij…

 

 

Share this Post!

About the Author : kkwiecien