Nasze plenerowe Jasełka w których wystąpiło 72 uczniów, 4 absolwentów, 3 nauczycielki
oraz jeden osiołek, trzy konie, dwa polskie koniki, owieczka św. Jakuba.
20 grudnia 2016 roku dziedziniec naszej szkoły zamienił się w okolice Betlejem za sprawą ofiarnie pracujących uczniów, nauczycieli, konserwatorów, zootechników, a właściwie można powiedzieć, wielu ludzi dobrej woli naszej społeczności szkolne, a także akustyka GCKiS z Kobierzyc.
Już wcześniej w klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła nas sceneria na dziedzińcu szkoły, przy bramie, gdzie nie tylko stanęły choinki, ale również przygotowana przez uczniów i nauczycieli szopka. „ Skąd tak nagle tu przy żłóbku wyrosły piękne świerki i wysmukłe sosny”? zapyta Anioł zszedłszy na ziemię. Z Nadleśnictwa Miękinia, które zostało przez nas poproszone o choinki, a pan sołtys dopilnował, żeby dotarły na czas i były piękne.
Ale tym razem nie obyło się bez niespodzianek. Zbliża się godz.11.00, wszystko zainstalowane, każdy czeka na swoim miejscu, trzeba rozpoczynać i nagle gasną lampki na choince, gasną wszystkie światła… nie ma prądu. Nasi ofiarni panowie konserwatorzy jak najszybciej podstawili generator prądu i wszystko mogło się odbyć tak jak co roku.Wszystko po to, by opowiedzieć raz jeszcze tę wzruszającą historię – jak tylko potrafimy najpiękniej. Bo nie da się ludzkim słowem i gestem ogarnąć Tajemnicy Bożych Narodzin. Próbujemy stworzyć klimat i atmosferę. Ktoś ociera łzy, ostatnie dźwięki Ave…i oto Archanioł z liliją zjawia się, by oznajmić niepojętą nowinę.Archanioł wygląda jak jeden z wojska anielskiego, wszak kostium był przygotowywany prawie cały Adwent. Teraz naprawdę budzi zachwyt.
Odgłos końskich kopyt przykuwa naszą uwagę. Widzowie reagują natychmiast kierując wzrok . Zbliża się żołnierz rzymski i odczytuje rozkaz cesarski, który za chwilę politycznie i ekonomicznie skomentuje grupa pasterzy grzejących się przy ognisku rozpalonym przy kamieniach podsypanych piaskiem, wszystko zgodnie z BHP.
Jeszcze pocieszymy Annę, by się nie martwiła o brzemienną córkę, usłyszymy rozmowę wracających z targu kupców, którym absolutnie nie podoba się rzymski okupant.
Jesteśmy już dobrze historycznie przygotowani, by popłynęła znana opowieść o wydarzeniach Betlejemskiej nocy. „Nie było miejsca dla ciebie”- na tle tej przejmującej kolędy zagrały niegościnne balkony i okna, aż wreszcie Nasi Wędrowcy znaleźli mizerną, cichą stajenkę lichą. Obok której znalazła się owieczka św. Jakuba i osiołek, a także nasze małe koniki polskie. Mogliśmy podziwiać królów jadących na koniach ze szkolnej stadniny w pięknych kostiumach, zastęp aniołów zjawiających się i z gracją tańczących poloneza w rytm kolędy „Bóg się rodzi”, szalejącego Heroda i piekielne ognie w wykonaniu Teatru Ognia, a także filozoficzną, ale budzącą grozę śmierć, pasterzy przy prawdziwym ognisku starających się mówić płynną góralszczyzną.
Jest czas na wspólne kołysanie Dzieciątka, gdy Maryja z Józefem przechadzali się, dając do pogłaskania naturalnej wielkości figurkę.
Gromkimi brawami nagrodzono Jasełka, a po pięknych życzeniach kolejna niespodzianka. Oto wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego tańca. Zatańczono Zumbę- tańczyły diabły, aniołowie, królowie i pasterze, a nawet renifery , Matka Boska i oczywiście Pani Stella. Kolejne brawa dla niespodzianki. Podczas świątecznego spotkania w KrzyżowicachPani Dyrektor Katarzyna Cebryń serdecznie przywitała Gości i przypomniała słowa Jana Pawła II doceniając pracę i szacunek dla tradycji „Trzeba, ażebyście tego bogactwa nie zagubili”
Wśród gości był m.in. Pan Jan Bronś sekretarz Zarządu Powiatu Wrocławskiego, Pani Agnieszka Kosztyło Pałys Dyrektor Wydziału Edukacji, Pani Stefania Wiatroszak prezes SMK, Pan Janusz Gargała radny Powiatu Wrocławskiego, wielu mieszkańców Krzyżowic i okolic, absolwentów, a także emerytowanych nauczycieli.
Po jasełkach zostały wręczone nagrody w Międzyszkolnym Konkursie „ Betlejemska tycia szopka”.
Pan Jan Bronśwyraził uznanie dla takiego przedsięwzięcia, które od wielu lat jest realizowane w społeczności krzyżowickiej szkoły. Prezes SMK p. Stefania Wiatroszak złożyła życzenia, wyraziła uznanie dla podejmowanych działań i zapewniła o wsparciu działań szkoły.
Dziękujemy Wszystkim pracownikom szkoły i uczniom za pomoc i radosną obecność na jasełkowym planie oraz po stronie widowni.
p.s.
/żadne zwierzę występujące w naszych Jasełkach nie ucierpiało./
E.Gajda